بازده بین‌المللی

از ویکی‌مبنا
Share/Save/Bookmark
پرش به: ناوبری، جستجو

معادل انگلیسی: International Returns

مخفف:

موارد کاربرد: بورس ،اقتصاد، بانکداری ، بازار سرمایه

توضیحات

وقتی سرمایه‌گذاران دارایی‌ها را در کشورهای دیگر خرید و فروش می‌کنند آنها باید ریسک نرخ ارز را بررسی نمایند. این ریسک می‌تواند سود یک سرمایه‌گذاری را به زیان یا زیان را به سود تبدیل کند. اگر یک سرمایه‌گذاری که به واحد پولی صورت گیرد که ارزشش نسبت به پول داخلی در حال افزایش است، از نوسانات قیمت، سود می‌برد در حالی که اگر سرمایه‌گذاری که به واحد پولی که ارزش آن نسبت به پول داخلی در حال کاهش می‌باشد، صورت گیرد، از نوسان نرخ ارز دچار زیان می‌گردد. برای محاسبه بازده سرمایه‌گذاری در یک کشور خارجی از فرمول زیر استفاده می‌کنیم:

International Returns2.png

نرخ ارز به صورت مستقیم بیان شده است یعنی میزانی از پول داخلی که برای خرید یک واحد پول خارجی نیاز است.

انواع

مثال

مثال74 فرض می‌کنیم که یک سرمایه‌گذار آمریکایی در شرکت یونی مکس به میزان 86/175 پزو سرمایه‌گذاری می‌کند در حالی که ارزش پزو به دلار 29/0 دلار است. یک سال بعد ارزش سهام یونی مکس 24/195 پزو است و سود سهام تقسیم نمی‌شود. ارزش دلاری پزو اکنون 27/0 دلار است و این بدین معنی است که ارزش دلار نسبت به پزو افزایش یافته است. بازده نسبی برای یونی مکس برابر است با:

International Returns.png

کل بازده برای سرمایه‌گذار آمریکایی بعد از تعدیل پول برابر است با:

International Returns1.png

در این مثال سرمایه‌گذار آمریکایی یک بازده کل 11 درصدی به پول مکزیک دریافت می‌کند اما فقط 3/34درصد سود آن را به دلار دریافت می‌کند چون ارزش پزو در مقابل دلار کاهش ارزش یافته است. با افزایش ارزش دلار، پزو به دست آمده از سرمایه‌گذاری در یونی مکس دلار کمتری هنگامی که سرمایه‌گذاری به پزو تبدیل گردد می‌تواند بخرد و بازده 11 درصدی برای سرمایه‌گذار مکزیکی به 3/34 درصد برای سرمایه‌گذار آمریکایی کاهش می‌یابد.