مبنا

از ویکی‌مبنا
Share/Save/Bookmark
پرش به: ناوبری، جستجو
مدل بانکداری نوین ایران

مدل بانکداری نوین ایران - مبنا پروژه‌ای برای تهیه مدل‌های مورد نیاز در تدوین استراتژی بانکی ایران بر اساس ایجاد زبان استاندارد، حرفه‌ای و واحد در سطح صنعت بانکی ایران است. این پروژه در زیرگروه برنامه نظام شفافیت و تمرکز اطلاعات بانکی (نشتا) مطابق با دستورالعمل مصوب پنجاهمین مجمع سالانه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد. مقرر است بر اساس این پروژه موارد زیر صورت پذیرد:

  • تحلیل ساخت‌یافته و نظام‌مند فرآیندهای کسب و کار بانکی
  • طراحی محصولات و خدمات جدید جهت حضور موثردر بازار
  • تطبیق با قوانین و مقررات نظارتی
  • یکپارچگی سیستم‌های کاربردی
  • توسعه‌پذیری فرآیندهای کسب و کار

الزاماتی که برای این پروژه به وجود می‌آیند عبارتند از:

  1. تمامی بانک‌ها و موسسات اعتباری مکلفند ظرف 24 ماه پس از ابلاغ این مصوبه، تمامی داده‌های مربوط به عملیات بانکی خود، اعم از جذب سپرده‌ها، اعطای تسهیلات و ارایه انواع خدمات بانکی به صورت ریالی و ارزی را منحصراً در یک سامانه جامع بانکداری یکپارچه ثبت، پردازش و نگهداری نمایند.
  2. نحوه تولید، پردازش و نگهداری داده‌ها و تبدیل آنها به اطلاعات باید مطابق با استانداردهای فنی و اجرایی بانک مرکزی صورت پذیرد.
  3. انتخاب و استفاده از راه‌حل‌های سامانه جامع بانکداری بانک‌ها و موسسات اعتباری و زیرسامانه‌‎های آن باید مطابق با استانداردها و ضوابطی که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می گردد، باشد.
  4. این رویکرد بانک مرکزی چارچوبی را می‌طلبد تا هماهنگی مورد نظر درنظام بانکی صورت گیرد. استفاده از بهترین تجربه های موفق دنیا در قالب این یکپارچه سازی از موارد اجتناب ناپذیردراین پروژه است.