صفحهٔ اصلی

از ویکی‌مبنا
Share/Save/Bookmark
نسخهٔ تاریخ ‏۲۴ اوت ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۰۳ توسط Banihashem (بحث | مشارکت‌ها)

(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
دانشنامه تخصصی پولی و مالی
به ویکی‌مبنا خوش آمدید

دانشنامه تخصصی پولی و مالی
با ۴٬۲۰۶ صفحه محتوای تخصصی

مقاله برگزیده
VC.png

زنجیره ارزش مدیریت محصولات کارت

محصولات کارت مانند کارتهای نقدی، خرید، اعتباری و هدیه به عنوان یک ابزار پرداخت جهت ارائه خدمات موسسه مالی مورد استفاده قرار می گیرد. این حوزه کسب و کار مراحل مختلف طراحی، تولید، فروش، صدور، بهره برداری و ابطال محصولات کارت را شامل می گردد.

انواع مختلفی از کارت در این حوزه پیش بینی شده است که برخی از آنها عبارتند از:

موسسه مالی پس از امکان سنجی، طراحی و تدارک عرضه یک محصول کارتی، اقدام به شناسایی بازار و مشتریان هدف نموده و محصول را به ایشان پیشنهاد می نماید. با درخواست مشتری کارت مورد نیاز وی صادر شده و فعال می گردد. در ادامه مشتری براساس ضوابط مربوطه از خدمات مربوط به این کارت استفاده می نماید و به موازات آن موسسه مالی عملیات مالی و حسابداری خود را انجام می دهد و در صورت نیاز فسخ یا انقضای اعتبار کارت صورت می گیرد. موسسه مالی در کلیه مراحل اجرایی این حوزه کسب‌ و کار ضمن پایش و کنترل مشتری، ریسک عملیاتی و ریسک اعتباری را مطابق با مقررات کمیته بال مدیریت می نماید.

چگونه ویکی‌نویس شویم

ویکی‌مبنا یک دانشنامه آزاد و تخصصی در حوزه پولی و مالی است که مدیریت فنی و ساختاری آن بر عهده پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و شرکت خدمات انفورماتیک می‌باشد. دانشنامه آزاد به این مفهوم که استفاده از مطالب آن برای عموم آزاد است. هدف اصلی از ایجاد ویکی‌مبنا، ایجاد یک دانشنامه تخصصی برای گردآوری اطلاعات و دانش حوزه پولی و مالی و ایجاد محیطی برای هم‌اندیشی و هم‌افزایی دانش تخصصی و به اشتراک گذاری دانش این حوزه می‌باشد.

اولین گام برای ویکی‌نویس شدن، ثبت نام می‌باشد. مزایای ثبت نام در ویکی‌مبنا را در چرا حساب کاربری مطالعه کنید. برای آشنایی با ویکی‌مبنا، اهداف و چشم‌اندازها و حوزه تولید نوشتارهای آن درباره ویکی‌مبنا را مشاهده کنید.برای ویکی نویس شدن می‌توانید گام‌های زیر را بردارید:

 1. اشتباه‌های نگارشی و املایی نوشتارهای موجود را ویرایش کنید.
 2. برای آموزش چگونگی ویرایش صفحات خودآموز را مطالعه کنید.
 3. «راهنمای ویکی‌مبنا» جایی برای یافتن هر آنچه به آن نیاز دارید است.
 4. نوشتارهای از پیش نوشته را بر اساس شیوه‌نامه ویکی‌مبنا ویرایش کنید.
 5. اصول بنیادین ویکی مبنا را مطالعه کنید.
 6. فهرست قالب صفحات را بررسی و نمونه‌برداری کنید.
 7. نوشتاری جدید ایجاد کنید.
درون‌مایه
قوانین و مقررات و اصول بانکداری
استانداردها و چارچوب‌ها و سامانه‌های بانکی
متخصصین، مدیریان و نهادهای پولی-مالی
 • نهادهای حاکمیتی
 • موسسات مالی
 • خبرگان بانکی
 • مدیران بانکی
 • شرکت‌ها
فرهنگ و مراجع
بیاموزیم

اجاره به شرط تمليك
اجاره به شرط تملیک، قرارداد اجاره‌ای است که درآن شرط شود مستاًجر در پایان مدت اجاره در صورت عمل به شرایط مندرج در قرارداد،عین مستاًجر (کالا،اموال موضوع اجاره) را مالک گردد.اجاره به شرط تملیک از تسهیلات میان مدت و بلند مدت اعتباری می‌باشد که جهت گسترش قسمت اعظم بخش‌های مختلف اقتصاد اعم از امور خدماتی، کشاورزی، صنعتی، معدنی ونیز امر مسکن قابلیت استفاده دارد. در هر حال، مدت اجاره به شرط تملیک نباید از طول عمر مفید اموال موضوع معامله تجاوز نماید انجام این معاملات در مورد اموالی که طول عمر مفید آنها کمتر از دو سال باشد برای بانک‌ها مجاز نیست.

معرفی چهره بانکی
Farhaddnili.jpg

دکتر فرهاد نیلی از اقتصاد دانان برجسته ایرانی است که سمت‌‌های متعدد شغلی در ایران داشته است. ایشان، مدرک کارشناسی خود را در رشته ریاضیات کاربردی از دانشگاه صنعتی شریف، مدرک کارشناسی ارشد را در رشته برنامه‌ریزی سیستم‌های اقتصادی از دانشگاه شهید بهشتی و مدرک دکترای اقتصاد را در گرایش اقتصاد کلان از دانشگاه یورک انگلستان گرفته‌اند. وی در حال حاضر نماینده ایران در بانک جهانی است. گام اصلی فرهاد نیلی را باید در ارتقای همایش‌های سالانه پولی و ارزی، از یک تکلیف سالانه معمولی به یک اتفاق مهم پولی و بانکی دانست. همایش‌های سالانه پولی و ارزی که از سال 69 همزمان با تاسیس این مرکز با عنوان «مؤسسه تحقيقات پولي و بانكي» همه ساله در بهار برگزار می گردد، از سال 89 به صورت متفاوت برگزار شد به طوری که هم محل اجرای آن از محل پژوهشکده به مرکز همایش های صدا و سیما منتقل شد و هم محتوای و ساختار اجرای همایش دچار تغییرات جدی شد. بعد از ورود فرهاد نیلی ارائه گزارش‌های سالانه و ارائه عملکرد در دستور کار پژوهشکده پولی و بانکی قرار گرفت و چنین روالی باعث نظامند شدن فعالیت‌های پزوهشکده شده است. رد پای گزارش های سالانه مدون از جمله اقداماتی است که در دوران ایشان بیشتر مورد توجه قرار گرفت. یکی از مهمترین اقدامات فرهاد نیلی در دوران ریاست بر پژوهشکده پایه‌گذاری همایش‌های سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت بوده است که از سال 90 کلید خورد. این سلسله همایش‌ها که در زمستان هر سال برگزار می‌شود به نوعی معدل دستاوردهای علمی و نرم افزاری و سخت افزاری بانکداری الکترویک و نظام‌های پرداخت را به نمایش می گذارد.

رویدادها